Mida lapsega õues teha?

Kevad on käes, soojad ilmad ei ole enam kaugel ja soov õues olla on aina suurem. Kas oled kunagi õue vaadanud ja mõelnud, et peaks lapsed õue viima, aga üldse ei viitsi ja ei tea mida nendega seal teha? Oleme kirja pannud seitse toredat tegevust, mida võiks lastega õues teha. Loetelust leiad ideid, mis on meeldivad lapsele kui ka lapsevanemale. 

1. Minge mänguväljakule

Mänguväljakud on hea ajaviide igas vanuses lapsega. Mänguväljakul leiab igas vanuses laps endale tegevust ning tihti jääb vanema ülesandeks vaid last valvata. Liivakastid, liumäed, kiigud ja turnikad arendavad lapse peenmotoorikat, käe ja silma koordinatsiooni, tasakaalu, ning tugevdavad lihaseid. Lisaks aitab mänguväljakul mängimine täis saada lapse vajaliku kehalise aktiivsuse normi. 

Samuti on lapsel võimalus mänguväljakul teiste lastega suhelda, leida endale uusi mängukaaslasi ning seeläbi arendada oma sotsiaalseid oskuseid. Mänguväljakud on juba suuremate laste vanematele heaks puhkepaigaks – võta mõni mõnus raamat kaasa ja naudi ilma.

2. Rattasõit on ajavõit

Rattasõit on tore ajaviide nii vanemale kui ka lapsele. Väiksem mudilane, kes veel ise rattaga ei sõida on hea rattatooliga kaasa võtta. Vanem saab aktiivselt värskes õhus aega veeta ning laps uudistada ümbritsevat keskkonda. 

Lapsega, kes juba oskab rattaga sõita on ühine rattasõit nii kvaliteetaeg vanemaga kui ka lõbus aktiivne ajaveetmise meetod. Vanemate liikumisharjumused on lastele suureks eeskujuks – lisaks kehalisele kasvatusele koolis või võimlemistunnile lasteaias võiks olla lapse päevas ka muid aktiivseid tegevusi. Rattasõit on selleks ideaalne!

3. Jalutuskäik 

Jalutuskäik on kasulik nii lapsele kui ka vanemale – istuv elustiil on aina rohkem levinud ja vajalik soovitatav päevane aktiivsusnorm saab aina vähematel täidetud. Väikelaps, kes kõnnib, peaks liikuma vähemalt 180 minutit päevas. Liikumise hulka kuulub kõndimine, ujumine, rattasõit, liikumist sisaldavad mängud, mänguväljakul ronimine. (Allikas: Virtuaalkliinik)

Kui lihtsalt jalutamine tundub igav, siis prindi lapsele ÕUEBINGO ja jalutuskäik muutub kohe palju põnevamaks. Laps märkab rohkem ennast ümbritsevat ning ehk on ka nõus pikemalt liikuma, et kõik bingoruudud täis saaksid. 

Lisaks õuebingole võib jalutuskäigul veel mängida mängu “I spy” ehk siis “Ma näen…” Mäng on väga lihtne, kuid õpetab lapsele kannatlikkust, eriti kui jalutajaid on rohkem kui kaks. Mängu mängimiseks tuleb kirjeldada ühte objekti, mida kõik parasjagu näevad.  Näiteks: “Ma näen midagi, mis on roheline”, “Ma näen midagi, mis lendab” jne. Suuremate lastega võib mängu mängida nii, et eseme kirjeldamiseks öeldakse: “Ma näen midagi, mis algab M tähega”. 

4. Geopeitus

Geopeitus on mäng, mida on tore koos mängida juba natukene suuremate lastega, kes jõuavad pikemalt õues liikuda. Geopeitus viib kohtadesse, kuhu ise ei taipaks minna, vaatamisväärsuste juurde või looduskaunitesse kohtadesse. Geopeituse reeglid on lihtsad: tuleb üles otsida aare, seejärel kirjutad oma nime ja kuupäeva logiraamatusse ja võid osa aardest kaasa võtta ja midagi asemele jätta ning seejärel saad jagada oma seiklust mängu veebilehel. Rohkem infot Geopeituse kohta leiad Geopeituse kodulehelt.

5. Piknik looduskaunis kohas

On ju teada, et õues olemine muudab näljaseks. Pikniku pidamine on mõnus perekondlik tegevus – võtke kaasa kõigi lemmikud snäkid ning minge mõnda looduskaunisse kohta. Pikniku võib ka ühendada mõnusa rabamatka või jalutuskäiguga metsarajal, aktiivne tegevus ja mõnus kõhutäis looduses on ju ideaalne kombinatsioon!

6. Kunstitund õues 

Kui lumi sulanud ja asfalteed on puhtad, võtke lapsega kriidid ja minge õue joonistama! Joonistage erinevaid objekte, õppige numbreid ja tähti või joonistage hoopis takistusrada, mida läbida. Laps saab arendada oma käelist tugevust ja loomingulisust läbi mängulise tegevuse. 

7. Õuemängud

On palju põnevaid õuemänge, mida mängida. Õuemängud, mis võiksid lastele huvi pakkuda:

  1. Mullitaja – otske kas hiigelmullitaja või puhuge tavalise mullitajaga – mulle on igaljuhul tore taga ajada. 
  2. Kriket – kriketi mängimiseks on vaja täpsust ja keskendumist, lisaks on see aga tore ajaviide kogu perele.
  3. Keks – keksukummid on klassika! Tore aktiivne tegevus igas vanuses lapsele ja miks mitte ka täiskasvanule. 
  4. Minigolf – kui on olemas oma aed või läheduses mõni privaatsem maalapp, on mingolf sarnaselt kriketile tore õuemäng kogu perele.
  5. Veesõda – kes ei armasta veesõda? Veepüstolitega, veepommide või ämbrite ja kannudega – vahet ei ole! Veesõda on mõnus jahutav mäng kuuma suvepäeva

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga